MZO novosti

Ukupno: 200946

Posjet učenika Erdutu i Dalju

Dana, 1. lipnja 2017. godine učenici Ekonomske i upravne škole Osijek, 3.d razreda, posjetili su vinariju Brzina“, „Erdutsku vinariju“ i Muzej s ciljem da upoznaju kulturu i običaje tih krajeva kao i poslovanje navedenih tvrtki s ciljem povezivanja svih naučenih nastavnih sadržaja sa  gospodarstvom našeg kraja.

Ivo Brzica, vlasnik vinarije „Brzica“ prezentirao je učenicima kako hobi može postati posao i opisao svoje poslovanje od ideje do realizacije te poslovanje na tržištu. Objasnio je prednosti manje vinarije te sve faze proizvodnog procesa vina.

Nakon vinarije „Brzica“ krenuli smo u obilazak Erdutske vinarije.

U Erdutskoj vinariji dočekala nas je direktorica Dunja Vukmirović, koja nam je opisala i objasnila sve vrste vina koje proizvode  i njihove prednosti s obzirom na  veličinu plantaže koju imaju kao i tradiciju Erdutske vinarije. Učenici su imali priliku vidjeti najveću bačvu na Svijetu koja je uvrštena i u Guinnessovu knjigu rekorda. Obišli smo vinograd te vidjeli najpoznatije sorte vinove loze kao i prekrasan pogled iz vinograda na Dunav.

Poslije Erduta uputili smo se prema Dalju i posjetili rodnu kuću „Milutina Milankovića“  na čijem se mjestu nalazi Muzej.

Dočekao nas je i proveo kroz Muzej gosp. Đorđe Nešić.

Učenici su bili iznenađeni važnosti doprinosa znanosti Milutina Milankovića koji je rođen u Dalju a cijeli Svijet uči njegove teorije i primjenjuje zakone fizike, matematike, astronomije, geografije i geofizike, a bio je građevinski inženjer. Milanković je otkrio da se periodične promjene ekscentriteta Zemljine putanje i nagiba Zemljine osi uzrok dugoročnih klimatskih promjena tj. nastanka i nestanka ledenih doba.  Najveće inspiracije imao je u svom dvorištu koje se nalazi odmah uz Dunav.

Nakon realizacije stručno-edukativnog posjeta učenici su bili oduševljeni gostoprimstvom i ljubaznošću gospodina Ive Brzice, gospođe Vukmirović i gospodina Đorđa Nešića.

Stručno – edukativni  posjet organizirali su slijedeći profesori: Vesna Gržan,  Ivica Staniša, Jadranka Kristić, Zora Biuklić  i mr.sc. Marija Mesić Škorić.

objavio: Administrator   datum: 7. 6. 2017.

Udžbenici 2018./2019.

Napomena: Popis udžbenika je isti kao i prošle godine

Događanja i natjecanja

« Srpanj 2018 »