preskoči na sadržaj

Ekonomska i upravna škola Osijek

Login
Tražilica
Udžbenici 2023./2024.

ekonomist

upravni referent

poslovni tajnik

Državna matura

PRIRUČNIK ZA PRIJAVU ISPITA DRŽAVNE MATURE

KALENDAR I VREMENIK PROVEDBE ISPITA DRŽAVNE MATURE (prvi rok 23./24.)

KALENDAR I VREMENIK PROVEDBE ISPITA DRŽAVNE MATURE (drugi rok 23./24.

Detaljne informacije u vezi s postupkom prijava na visoka učilišta, www.studij.hr 

Preuzmite označivač stranica

ŠKOLSKO ZVONO

 

ŠKOLSKE NOVINE

EKOOS

Predstavljanje škole

Online predstavljanje

Letak

Promo plakat

Korisni linkovi

 

 

 

Brojač posjeta
Ispis statistike od 29. 1. 2016.

Ukupno: 626527
Ovaj mjesec: 5303
Ovaj tjedan: 665
Danas: 56
Info dan projekta „Učimo zajedno 3“

Ekonomska i upravna škola Osijek, dana 21. ožujka 2017. godine, održala je Info dan za inkluziju učenika s teškoćama u razvoju u okviru projekta „Učimo zajedno 3“. Događaj su posjetili nastavnici, učenici, roditelji učenika, pomoćnica u nastavi i zainteresirani djelatnici škole.

            Ravnateljica Škole Lidija Žaper u svojim pozdravnim riječima naglasila je razvojnu funkcije Škole kojoj je cilj prihvaćanje i poštivanje svakog učenika, svakog roditelja i svakog nastavnika.

Pedagoginja Škole Maja Akšamović-Andrić sve nazočne upoznala je s projektom „Učimo zajedno 3“, kao važnog i korisnog projekta koji promovira inkluziju. Naglasila je ciljeve Projekta te ulogu i važnost pomoćnika u nastavi. Poseban naglasak stavila je na važnost međusektorske suradnje radi što bolje socijalne inkluzije djece i mladih. Upravo zbog toga gosti na Info danu bili su članovi Dramskog studija za srednjoškolce Dječjeg kazališta Branka Mihaljevića u Osijeku. Učenici su  u suradnji sa svojom voditeljicom Aretom Ćurković priredili kratki dramski prikaz o poštivanju različitosti kroz crticu iz svakodnevnog školskog života srednjoškolaca.

            Poslije dramske izvedbe svi prisutni su podijelili svoja iskustva i naglasili koliko prihvaćanje različitosti i razvoj tolerancije utječu na razvoj kompletne ličnosti.

Priloženi dokumenti:
Info dan projekta - skola.docx

Jednaki u različitosti_brošura
Priloženi dokumenti:
Inkluzija.pdf

 

 Škola je uključena u zajednički projekt Europske unije i Vijeća Europe „ Regionalna podrška inkluzivnom obrazovanju" koji se odvija u 7 zemalja regije Jugoistočne Europe: Albanija, Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Crna Gora, Srbija, „Bivša Jugoslavenska republika Makedonija" i Kosovo. 

U Projekt je uključeno ukupno 49 škola  (7 škola iz svake zemlje i to: 3 osnovne škole, 2 gimnazije i 2 strukovne škole).

Cilj  Projekta je promoviranje koncepta inkluzivnog obrazovanja kao reformskog načela koje poštuje različitosti među svim učenicima, s posebnim naglaskom na one koji su izloženi većem riziku od  marginalizacije i isključenosti.

Glavne komponente Projekta:

1.Pilot inkluzivne škole –  stvaranje regionalne mreže inkluzivnih škola

2.Podizanje svijesti – lokalna razina, institucije, partneri, mediji (bit će snimljen dokumentarni film o Projektu)

3.Potpora kreiranju obrazovnih politika – razmjena iskustava pilot-škola, nastavnika, stručnjaka te studijska putovanja

4.  Potpora nastavnicima – izradit će se moduli i programi za stručna usavršavanja

5.  Partnerstva – uklanjanje pravnih i obrazovnih prepreka s kojima se susreću  „osjetljive" skupine

Trajanje Projekta: 35 mjeseci

U Tirani, 6. i 7. studenoga 2013. godine održana je Regionalna konferencija „Prihvaćanje različitosti kroz obrazovanje" na kojoj su sve uključene škole potpisale povelju o sudjelovanju u Projektu. 

 

  1. Predstavljanje projekta "Ujedinjeni u različitosti"

11.prosinca 2014. na Međunarodni dan ljudskih prava predstavljen je projekt „Regionalna podrška inkluzivnom obrazovanju" u Ekonomskoj i upravnoj školi Osijek.

Uz učenike i nastavnike projektnog tima i nastavnike školskog tima, prezentaciji su bili nazočni ravnatelji Isusovačke klasične gimnazije s pravom javnosti u Osijeku, Elektrotehničke i prometne škole Osijek i Tehničke škole i prirodoslovne gimnazije Ruđera Boškovića.

Ravnateljica Lidija Žaper pozdravila je sve nazočne i predstavila projekt i osnovne ciljeve projekta.

Maja Akšamović-Andrić kao koordinator također se obratila prisutnima, a nastavnica Marina Bošnjak prezentirala je dio aktivnosti provedenih u Albaniji.

2. Stručna posjeta Ekonomskoj školi Mije Mirkovića Rijeka

 U sklopu projekta „Ujedinjeni u različitosti" petnaest nastavnika naše škole 13. i 14. ožujka 2015. godine bili su u stručnoj posjeti Ekonomskoj školi Mijo Mirković Rijeka kako bi ojačali svoje kompetencije u radu s učenicima s teškoćama. 

Prvi dio posjeta obuhvatio je stručna predavanja koja su održali naši domaćini:

1.Srednjoškolsko obrazovanje učenika s teškoćama -  Laura Grubišić, prof. reh.

2.Uloga edukacijskog rehabilitatora -  Zorica Janković, prof. reh.,geštalt psihoterapeut

3.Nastava u struci -  Milan Ignjatović, dipl.oec.

4.Izvannastavne aktivnosti kao poticaj intrinzične motivacije u inkluzivnom obrazovanju - Sandra Bujačić, dipl.oec.

5.Strani jezici u nastavi učenika s teškoćama -  Višnja Prostran, prof. i Vesna Šafar, prof.

6.Asistivna tehnologija - Ivana Mijatović, prof.

 Sa svojim djelokrugom posla i načinom rada upoznali su nas  medicinska sestra Paula Šporn i viši fizioterapeut Nikola Perić. Saznali smo da je gospodin Perić bio prva osoba koja je zaposlena u njihovoj školi kada su započeli s integriranom nastavom.

Drugi dio posjeta sastojao se od hospitacije na nastavnim satima općeobrazovnih predmeta kod nastavnika Koraljke Brdar Mijić, prof.,  Mirjane Humski Mihalović, prof., Margarite Martinović, prof. i Vesne Šafar, prof.  te kod nastavnika stručnih predmeta kod nastavnika Milana Ignjatovića, dipl. oec. i Marije Vidušin, dipl.oec..

U subotu 14. ožujka 2015. održan je Okrugli stol o inkluziji na kojem su osim nastavnika škole domaćina i nastavnika naše Škole,  sudjelovala  predstavnica Primorsko-goranske županije gospođa Rahela Sindičić - viša stručna suradnica za pravne poslove školstva Upravnog odjela za odgoj i obrazovanje i gospodin Miljenko Mišljenović - predsjednik Udruge osoba s cerebralnom i dječjom paralizom Rijeka. Okrugli stol bio je izuzetno konstruktivna jer su se na njemu  osvijestili problemi s kojima se u svom radu susreću nastavnici, stručni suradnici, ravnatelji škola, ali i roditelji  i predstavnici udruga. Doneseni su zaključci koji će doprinijeti  inkluzivnosti rada u obje škole.

Poslije službenog dijela susreta  nastavnici Branimir Peranić, prof. i Goran Marijan prof. upoznali su nas s kulturno-povijesnim znamenitostima grada Rijeke. 

 

 

 

 

3. Seminar Regionalne preporuke za politiku inkluzivnog obrazovanja

16. i 17.ožujka 2015. na Sljemenu u organizaciji Vijeća Europe, MZOS i Foruma za slobodu odgoja održan je dvodnevni seminar Regionalne preporuke za politiku inkluzivnog obrazovanja. 

Ukupno 22 sudionika, predstavnici 7 pilot škola iz hrvatske, Zorica Lešić iz VE, Nada Jakir MZOS, Eli Piaca Plavšić Forum za slobodu odgoja i Ljiljana Igrić koordinatorica TIOP-a.

Našu školu predstavljali su Lidija Žaper ravnateljica i Hrvoje Kovač član školskog projektnog tima iz reda nastavnika. Predstavnici škola prikazali su projekte i očekivane ishode za razvoj inkluzivne škole. Sudionici su u tri radne skupine radili s članovima TIOP--a na preporukama vezanim za politike inkluzivnog obrazovanja u JI Europi i mogućnostima njihove primjene u Hrvatskoj.

4. Edukacija nastavnika za inkluzivnu školu Učilišta „IDEM"

U petak i subotu 10. i 11. travnja 2015. godine održan je zadnji krug pedagoških radionica za nastavnike pod nazivom   Didaktičko metodički postupci – ADHD i  Vrednovanje i ocjenjivanje učenika.

Time je zaokružena cjelokupna edukacija nastavnika koja je počela 17. siječnja 2015. i održavala se jedanput mjesečno. Predavači su bili eminentni stručnjaci s područja inkluzivne edukacije prof. dr. Ljiljana Igrić, dr.sc. Đurđica Ivančić i doc.dr. sc. Ana Wagner Jakab.

Teme koje su kroz pet cjelodnevnih edukacije obrađene su:

-individualne razlike/teškoće/invaliditet

-potrebe, motivacija, ponašanje

-didaktičko metodički postupci  - IOOP-i

-didaktičko metodički postupci – ADHD

-vrednovanje i ocjenjivanje učenika

Nastavnici su zadovoljni obrađenim sadržajima koji su im omogućili usvajanje novih znanja jer su dobili konkretne, jasne i precizne didaktičko-metodičke upute za rad sa djecom s poteškoćama i time omogućili implementiranje teorijskih načela u nastavi i pridonijeli kvalitetnijem izvođenju nastave. Cjelokupnom edukacijom nastavnici su još više razvili svoju senzibilnost i toleranciju u radu prema svim učenicima.

Predavačice su izrazile svoje zadovoljstvo tijekom  boravka u našoj Školi i radom s „vrlo motiviranim, stručnim i senzibiliziranim" nastavnicima. Dvadeset nastavnika koji su sudjelovali na stručnoj edukaciji dobit će potvrde o stručnoj osposobljenosti za inkluzivni rad. 

 

 

5. Edukacija nastavnika za korištenje tablet računala

U sklopu školskog inkluzivnog projekta "Ujedinjeni u različitosti" predviđena je nabavka 9 tablet računala koja će olakšati nastavni proces učenicima s poteškoćama.

Iz tog razloga 1. travnja 2015. godine osvježili smo i nadogradili znanja nastavnika o služenju mobilnim tehnologijama kako bi što lakše to integrirali u nastavni proces. 
Edukacija je obuhvatila sljedeće teme:

- funkcije i korištenje tableta (audio, video)
- Microsoft Office 365 s naglaskom na PowerPoint

- Microsoft OneNote

- Mindomo, program za izradu umnih mapa

Voditeljice radionice bile su Natalija Stjepanek, prof. i Sanda Duk, dipl. oec. 

 

preskoči na navigaciju