MZO novosti

Ukupno: 190050

Europski dan jezika

26. rujna, na Trgu Svetog Trojstva u Tvrđi,  govorilo se engleski, njemački, španjolski, talijanski, albanski, mađarski... U povodu obilježavanja Europskog dana jezika, učenici iz šest osnovnih i šest srednjih osječkih škola okupili se tog sunčanog prijepodneva kako bi na zabavan, edukativan i kreativan način upozorili na glavne ciljeve ovog značajnog dana, a to su: povećanje višejezičnosti i razumijevanje različitih kultura, promicanje bogate jezične i kulturne raznolikosti Europe te poticanje cjeloživotnog učenja jezika u školi i izvan nje.

Domaćin proslave bila je Ekonomska i upravna škola Osijek.

Svaka je škola predstavila određenu europsku zemlju na svoj način

- Ove godine prvi put na ovakav način obilježavamo Europski dan jezika jer smatramo da je to zaista poseban dan koji treba i posebno obilježiti. Proslavu smo realizirali u suradnji s Melitom Barišić, prof. njemačkog jezika iz OŠ Franje Krežme te Gradom Osijekom koji nam je ustupio štandove i mjesto – objašnjava Vlasta Svalina, prof. engleskog i njemačkog jezika u Ekonomskoj i upravnoj školi, voditeljica Županijskog stručnog vijeća za profesore engleskog jezika OBŽ za strukovne škole te koordinatorica programa.

Svaka je škola na svom štandu predstavila određenu europsku zemlju, odnosno jezik na svoj način. Tako je, primjerice, OŠ Ivana Filipovića predstavila engleski i njemački jezik kroz brojalice koje su pripremili učenici, dok je škola domaćin svoj štand posvetila jezicima nacionalnih manjina.

- S obzirom na to da u našoj školi imamo mnogo nacionalnih manjina, na štandu naše škole izabrali smo predstaviti mađarski i albanski jezik. Roditelji i djeca dviju nacionalnih manjina rado su se odazvali – kaže Vlasta Svalina, prof.

Učenici su zajedno sa svojim roditeljima i ukućanima pripremili tradicionalna mađarska i albanska jela, kao što su halva, zserbó šnite, mađarica, a Melinda Imeri, učenica 2. razreda, rekla nam je kako je uživala u njihovoj pripremi. Organizatori proslave nadaju se kako će obilježavanje Europskog dana jezika na ovakav način prerasti u tradiciju te da će se u budućnosti odazvati više škola.

objavio: Administrator   datum: 27. 9. 2017.

« Lipanj 2018 »