Abeceda pismenosti
ABECEDA PISMENOSTI – projekt financiran sredstvima Europskog strukturnog fonda
Projekt Abeceda pismenosti kreiran je s ciljem poboljšanja kompetencija nastavnog osoblja i razine pismenosti učenika u Ekonomskoj i upravnoj školi i Osnovnoj školi V. Becića. Sinergijom stručnosti i zajedničkim naporima obje škole rade na izradi i provedbi kurikuluma iz područja digitalne, medijske, financijske i multikulturalne pismenosti, uz prožimanje čitalačke pismenosti kroz sve programe. Kroz izvannastavne aktivnosti i praktične radionice doprinijet će se boljem razumijevanju i povezivanju gradiva s procesima iz okruženja, stvaranju novih kompetencija, razvoju seta vještina
koje su preduvjet za cjeloživotno učenje te učenju na projektni/problemski način.
Ciljevi i očekivani rezultati projekta:
- Sudionici s tercijarnim obrazovanjem: min. 30 sudionika
- Sudionici s predtercijarnim obrazovanjem: 80 učenika (40 iz svake škole)
- Broj odgojno-obrazovnih djelatnika koji su sudjelovali u stručnom usavršavanju: min. 30 odgojno-obrazovnih djelatnika
- Broj izrađenih programa za svaku od odabrane pismenosti (čitalačka, medijska, digitalna, financijska i multikulturalna) : 8
- Broj održanih radionica za vrijeme provedbe programa: 50
- Broj održanih predavanja učenicima: 16
Predstavljanje projekta
Ekonomska i upravna škola Osijek s partnerima Gauss d.o.o. i Osnovnom školom Vladimira Becića Osijek, provode projekt pod nazivom „Abeceda pismenosti“ koji je financiran sredstvima Europske unije iz Europskog socijalnog fonda u sklopu poziva za dostavu projektnih prijedloga „Unaprjeđenje pismenosti – temelj cjeloživotnog učenja”.
Projekt „Abeceda pismenosti“ sastoji se od stručnog usavršavanja odgojno-obrazovnih djelatnika nositelja Ekonomske i upravne škole Osijek te partnera Osnovne škole Vladimir Becić, za područje izrade i provedbe kurikuluma digitalne, medijske, financijske i multikulturalne pismenosti koji će se realizirati kroz radionice i rad s 80 učenika obje škole.
Učenici će kroz izvannastavne aktivnosti učiti na nove načine i metode, prakticiranjem projektnog i problemskog razmišljanja u svrhu stvaranja konkretnog znanja i temelja za cjeloživotno učenje. Rezultati projekta, kreirani digitalni materijali i nova iskustva projektnom timu služe kao baza za nove projekte kojima će se nastojati obuhvatiti još šire područje dodatne edukacije učenika. Nastavak provedbe svih programa nakon završetka projekta zajamčen je s institucionalne, operativne i financijske strane, jer obje škole namjeravaju u svoje strategije daljnjeg rada uvrstiti ovakve aktivnosti kako bi učenici dobili što smislenije i konkretnije obrazovanje uz redovnu nastavu.
Ukupna vrijednost projekta iznosi 1.478.872,99 HRK, projekt je u potpunosti financiran iz ESF-a. Razdoblje provedbe projekta je od 30.11.2017. do 30.10.2019. godine. Kontakt osoba za više informacija u Ekonomskoj i upravnoj školi Osijek je Sanda Duk, nastavnica ekonomske grupe predmeta, a u OŠ Vladimira Becića Osijek Maja Gligorov Radić, prof. hrvatskog jezika.