Abeceda pismenosti

ABECEDA PISMENOSTI – projekt financiran sredstvima Europskog strukturnog fonda

Projekt Abeceda pismenosti kreiran je s ciljem poboljšanja kompetencija nastavnog osoblja i razine pismenosti učenika u Ekonomskoj i upravnoj školi i Osnovnoj školi V. Becića. Sinergijom stručnosti i zajedničkim naporima obje škole rade na izradi i provedbi kurikuluma iz područja digitalne, medijske, financijske i multikulturalne pismenosti, uz prožimanje čitalačke pismenosti kroz sve programe. Kroz izvannastavne aktivnosti i praktične radionice doprinijet će se boljem razumijevanju i povezivanju gradiva s procesima iz okruženja, stvaranju novih kompetencija, razvoju seta vještina
koje su preduvjet za cjeloživotno učenje te učenju na projektni/problemski način.

Ciljevi i očekivani rezultati projekta:

• Sudionici s tercijarnim obrazovanjem: min. 30 sudionika
  • Sudionici s predtercijarnim obrazovanjem: 80 učenika (40 iz svake škole)
  • Broj odgojno-obrazovnih djelatnika koji su sudjelovali u stručnom usavršavanju: min. 30 odgojno-obrazovnih djelatnika
  • Broj izrađenih programa za svaku od odabrane pismenosti (čitalačka, medijska, digitalna, financijska i multikulturalna) : 8
  • Broj održanih radionica za vrijeme provedbe programa: 50
  • Broj održanih predavanja učenicima: 16

Predstavljanje projekta

Ekonomska i upravna škola Osijek s partnerima Gauss d.o.o. i Osnovnom školom Vladimira Becića Osijek,  provode projekt pod nazivom „Abeceda pismenosti“ koji je financiran sredstvima Europske unije iz Europskog socijalnog fonda u sklopu poziva za dostavu projektnih prijedloga „Unaprjeđenje pismenosti – temelj cjeloživotnog učenja”.

Projekt „Abeceda pismenosti“ sastoji se od stručnog usavršavanja odgojno-obrazovnih djelatnika nositelja Ekonomske i upravne škole Osijek te partnera Osnovne škole Vladimir Becić, za područje izrade i provedbe kurikuluma digitalne, medijske, financijske i multikulturalne pismenosti koji će se realizirati kroz radionice i rad s 80 učenika obje škole.

Učenici će kroz izvannastavne aktivnosti učiti na nove načine i metode, prakticiranjem projektnog i problemskog razmišljanja u svrhu stvaranja konkretnog znanja i temelja za cjeloživotno učenje. Rezultati projekta, kreirani digitalni materijali i nova iskustva projektnom timu služe kao baza za nove projekte kojima će se nastojati obuhvatiti još šire područje dodatne edukacije učenika. Nastavak provedbe svih programa nakon završetka projekta zajamčen je s institucionalne, operativne i financijske strane, jer obje škole namjeravaju u svoje strategije daljnjeg rada uvrstiti ovakve aktivnosti kako bi učenici dobili što smislenije i konkretnije obrazovanje uz redovnu nastavu.

Ukupna vrijednost projekta iznosi 1.478.872,99 HRK, projekt je u potpunosti financiran iz ESF-a. Razdoblje provedbe projekta je od 30.11.2017. do 30.10.2019. godine. Kontakt osoba za više informacija u Ekonomskoj i upravnoj školi Osijek je Sanda Duk, nastavnica ekonomske grupe predmeta, a u OŠ Vladimira Becića Osijek Maja Gligorov Radić, prof. hrvatskog jezika.

Izvor: http://os-vbecica-os.skole.hr/KA2_abeceda

Tijekom školske godine 2018./2019. provedene su sve planirane aktivnosti edukacije nastavnika i radionice s učenicima po pismenostima. Svi planirani ciljevi su ostvareni u planiranoj mjeri ili su čak i premašeni.
Voditelj projekta: Sanda Duk Pritišanac