Dana, 10. listopada obilježili smo Svjetski dan mentalnog zdravlja. Mnogobrojni stručnjaci ističu važnost sve veće brige za mentalno zdravlje mladih, koji su svakodnevno izloženi brojnim pritiscima. Odgojno-obrazovni djelatnici u školama imaju važnu ulogu u očuvanju i zaštiti mentalnog zdravlja djece i mladih te destigmatizaciji.
Jedan od ključnih alata za brigu o mentalnom zdravlju djece i mladih može biti mindfulness. Njegovim se prakticiranjem razvija emocionalna inteligencija, uči upravljanje stresom i rješavanje konflikata te potiče briga za cjelokupno zdravlje. Psihologinja škole, Petra Avi održala je radionice u prvih razredima gdje su učenici imali priliku progovoriti o problemima s kojima se najčešće susreću te načinima suočavanja sa stresom. Upoznali su se sa brojnim blagodatima mindfulnessa, isprobali vježbe disanja i koncentracije kao i načine primjene mindfulness vježbi u svakodnevnom životu.
Budući da su škole ključne u pružanju pomoći učenicima u nošenju sa izazovima današnjice i jačanju svojeg mentalnog zdravlja, ove godine pokrenut je i projekt vršnjačke podrške gdje će učenici kroz niz radionica imati priliku govoriti o svojim problemima i dobiti odgovarajući oblik podrške. Iznimno je važno kontinuirano komunicirati s učenicima o problemima na koje nailaze te stvoriti podržavajuće okruženje u kojem se osjećaju slobodno izražavati svoje osjećaje i postavljati pitanja.