Osijek kroz povijest

U sklopu školskog projekta, učenici 4.c razreda su napravili stranicu Osijek kroz povijest  u suradnji s profesoricama Natalijom Stjepanek i Marijom Rumbočić Pezelj.

Učenici trećih razreda (3.a i 3.b)  su kroz istraživanje o povijesti Osijeka, uz pomoć profesorice Marije Rumbočić Pezelj i Natalije Stjepanek napravili video materijale Rimska Mursa, Srednjovjekovni Osijek, Turski Osijek, Austrijski Osijek i Osijek od 1809. do danas.

Škola čija je tradicija preko 120 godina postojanja!

POVIJEST EKONOMSKE ŠKOLE

Školstvo u Slavoniji i Osijeku počelo se razvijati već u 18. stoljeću. Pored pučkih (osnovnih) škola otvaraju se i gimnazije (Požega, Osijek, Vinkovci).  U drugoj polovici 19. stoljeća u Slavoniji  postoje gimnazije u Osijeku, Požegi i Vinkovcima, realna gimnazija u Osijeku te mala realka u Vukovaru. Sve su to bile općeobrazovne srednje škole, a stručno školstvo se pojavljuje tek u drugoj polovici 19. stoljeća.

Otvaranje trgovačke škole u Osijeku pokreče Trgovačko-obrtnička komora u Slavoniji već početkom 1857. godine. Veliki župan Pejačević je sazvao konferenciju na kojoj su prisutni veleposjednici, industrijalci i trgovci prihvatili prijedlog o otvaranju jedne više škole za ''uzgoj trgovačkog podmlatka''.
Naredbom kralja Hrvatsko-slavonske-dalmatinske vlade, Odjela za bogoštovlje i nastavu  br. 10.698 od 20. kolovoza 1893. godine propisan je za trogodišnje trgovačke škole, spojene s velikim realkama, novi ustrojni statut po kojem će se organizirati nastava u dotadašnje dvije trgovačke škole u Zagrebu i Zemunu, te u novoosnovanoj Višoj trgovačkoj školi u Osijeku.

Viša trgovačka škola je radila prema odredbama Ustrojnog statuta u sastavu Velike realke koristeći njezinu zgradu i sve ostalo.
 U prvi razred školske godine 1893./94. upisalo se 13 učenika, i to 12 redovnik i jedan privatni.

Školske godine 1895./96. škola je imala po jedno odjeljene prvog, drugog i trećeg razreda.
Školske godine 1898./99.    47 učenika
Školske godine 1904./05.  102 učenika
Školske godine 1915./16.  108 učenika.

Naredbom Kraljevske zemaljske vlade, Odjela za bogoštovlje i nastavu 9. kolovoza 1918. godine određena je da se  Kr. Trgovačka akademija ujedinjena sa Kr. Realnom gimnazijom u Osijeku, odjeli kao poseban zavod pod imenom Kr. Trgovačka akademija u Osijeku. Tih godina Trgovačku akademiju u Osijeku završava sljedeći broj učenika:
školske godine 1929./30.    50 učenika
Školske godine 1931./32.    29 učenika
Školske godine 1932./33.    34 učenika
Uoči Hitlerovog napada na Jugoslaviju 1941. godine školu je zaposjela vojska i zgrada je organizirana kao vojna bolnica.

Nakon II. svjetskog rata broj učenika postepeno raste.
Škola se prilagođavala potrebama društva i 1970. godine Ekonomsko obrazovni centar „Mijo Mirković“ i Upravna škola „ Dr. Ivan Ribar“ u Osijeku, integrirali su se u jedinstveni obrazovni centar, koji se 1979. godine zove "Ekonomski i upravno-birotehnički obrazovni centar ".

U Domovinskom ratu škola je granatirana i rad je organiziran u izbjeglištvu.
U samostalnoj Hrvatskoj 2002. godine škola dobiva naziv "Ekonomska i Upravna škola Osijek"